Perde Kahkül (Curtain Bangs) Nedir? Curtain Bangs Nasıl Yapılır?

curtain bangs

Günümüzde kadınların tercih ettikleri birçok farklı saç modeli bulunur. Bu saç modellerini tercih edilmesi ve perde kahkül gibi şekillerin yapılması saçta daha uygun ve güzel bir görünüm elde edilmesi amacıyla kullanılır. Özellikle son trendlerde yer alan perde kahkül birçok kişiye hava kattığı düşüncesiyle tercih edilen modeller arasında yer alır. Aynı zamanda katlı bir görünümün elde edilmesi amacıyla da tercih edildiğinde pek çok kişi tarafından beğenilir. Genel anlamda kuaförler tarafından uygulanması gereken bir yöntemdir.

Bunun temel sebebi kaşların, gözlerin, elmacık kemiklerinin ve kulakların derin bir şekilde görünmesini sağlayacak bir model olmasından dolayı dikkatli bir uygulama gerekir. Özellikle son yıllarda sıkça tercih edilen modeller arasında yer alan perde kahkül dikkatli bir uygulamayla sevilir. 1970’li yıllardan beri kullanılan ve yeni sezonda da kendini gösteren modeller içerisinde yer alan bir saç tipidir. Özellikle 2022 yılında popülerliğinin arttığı saça boyut kazandıran bir saç modeli olduğunun düşünüldü belirtilir. Saça hacim katan bir görünüm elde edilmesinde önemli olan ve bundan dolayı sıklıkla tercih edilen bu saç tipinde yüzün şeklinin belirgin hale getirilmesi mümkündür. Saçın boyutlanmasına, şekillendirilmesine ve katlı perde kahkül şeklinde kullanılmasına katkı sağlayan ve beğenilen bu modeller kadınlar tarafından sıklıkla kullanılır sorusuna da cevap verilmelidir.

Curtain Bangs (Perde Kahkül) Nedir?

Curtain Bangs saç kesimi bir perde gibi alında kaşların ve gözlerin net bir şekilde gösterildiği için beğenilen tarzda bir yöntemdir. Özellikle gözlerin sergilenmesine destek olan bir model olduğundan dolayı da perde ismini almıştır. Bu model tercih edilecekse saçta radikal bir değişikliğe gidilmesi önemlidir. Çünkü boyamanın yanı sıra kesim işlemlerinin geri dönüşü mümkün değildir. Dolayısıyla net bir karar verilip buna göre işlemlere başlamak önemlidir.

Hemen yönteminde saçların 2 tarafa ayrılarak kaşların  hizasında kesilmesinin sağlanması mümkündür. Bu yöntemle birlikte hem yüz hatlarını daha belirgin hale getirilmesi hem de kendine has bir görünümün elde edilmesi mümkündür. Dolayısıyla bu yönteme karar vermeden önce iyice düşünmek gerekir. Curtain Bangs saç yapımı saça boyut kazandıran ve yüz şeklinin desteklerinizi sağlayan bir yöntemdir. Bundan dolayı dikkatli bir kullanım gerekir. Ortadan ayrılarak saçların sağ ve sol taraflarına aynı şekilde ve aynı uzunlukta yapılan bir kesimdir. Yetmişli yıllardan kalma bir model olması sebebiyle sanki kitaptan fırlamış gibi bir etki oluşturan romantik bir modeldir. Perde kahkül modelleri birçok kadının severek kullandığı bir modeldir. Farklı şekilde kesilen ve farklı görünümler elde edilmesini destekleyen bir model olması sebebiyle dikkatli kullanım önemlidir.

Perde Kahkül (Curtain Bangs) Nasıl Yapılır?

Saçta net bir değişim ortaya çıkaran bu model alın hizasında kullanılan düz modellerin yanı sıra daha bombeli bir etki ortaya çıkarır. Dolayısıyla birçok kadının severek kullandığı bir modeldir. Düz kahkül modellerinin yanı sıra daha fazla hacim gerektiren ve yüzün şeklinin ortaya çıkarılmasını destekleyen bir modeldir. Aynı zamanda düz kahküllerde şekillendirmenin kısıtlı olması sebebiyle perde kahkül daha fazla tercih edilir. Farklı modellerin uygulanması açısından da uygun bir modeldir. Curtain Bangs yöntemi kullanılacak ise saçın kısalığının, alın genişliğinin gibi temel noktaların düşünülmesi ve buna göre kesim yapılması gerekir. Unutulmamalıdır ki perçem kesimi yapıldığında bunun geri dönüşü olmayacaktır. Dolayısıyla kesim yapıldığında dikkatli olmak önemlidir. Birçok kişinin severek kullandığı bu modellerin özellikle güzel bir görüntü sağlanması sebebiyle de birçok kadının istediği ve kullandığı bir yöntem olması mümkündür.

Perde Kahkül ve Perçem Arasındaki Fark Nedir?

Perçem ve perde kahkül sıklıkla birbiriyle karşılaştırılan fakat aslında çok farklı modeller olarak 2 türdür. Bu 2 model arasında ciddi farklılıkların olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle perçem asimetrik bir kesimin olması ve perde kahkül modelleri net bir kütlüğün bulunması sebebiyle farklılıklar olduğunu söylemek önemlidir kahkül modellerinde genel anlamda küt bir kullanım mevcuttur. Fakat perçemde alnın tamamının eşit olması değil bir tarafa fazla saç bırakılması gerekir. Birbirinden oldukça farklı olan modellerde net bir değişim olmasının sebebiyle dikkatli olmak önemlidir. Bu anlamda 2 modelin kesim olarak ve birbirinden ayrılması mümkündür.

Perde Kahkül (Curtain Bangs) Nasıl Kesilir?

Kesiminin de oldukça beğenilen tarzda olması sebebiyle perde kahkül ya da diğer bir adıyla Curtain Bangs saç kesimi dikkatli yapılması gereken ve uzman kişilerin elinden olması gereken bir yöntemdir. Bu yöntem özellikle farklı yüz hatlarına uygun olacak şekilde kesilebilmesi sebebiyle tercih edilir. Bu anlamda kısa saç, uzun saç gibi farklı saçlar al uygunluğunun bulunması sebebiyle sıkça herkes tarafından tercih edilen bir modeldir. Kısa saçta yeni bir görünümün elde edilmesinde önemli olan perde kahkül kısa saç üzerinde daha hoş ve güzel ve gördüm elde edilmesinin de desteklenmesine katkı sağlar. Özellikle uygulanacak olan modelin yüz hatlarına göre düzenlenmesi önemlidir. Yandan uygulanabilen ya da saç kesimine göre farklılaşabilen bu modeller farklı yüz hatlarına göre şekillendirme yapılması da önemli hale gelmiştir. Dolayısıyla kesimin yüz hattına göre seçim yapması amacıyla kullanmak oldukça önemlidir .

Perde Kahkül (Curtain Bangs) Hangi Yüz Şekillerine Yakışır?

Genellikle bir saç modelinin tercih edilmesinde yüz şeklinin önemli olduğu vurgulanır. Perde kahkül kimlere yakışır konusu da sıkça sorulur. Çünkü saç ve yüz birbirini tamamlayıcısı olan 2  unsurdur. Özellikle  kısa saçlı olan kişilerde daha küçük yüze sahip  olanlarda daha etkili bir görünüm elde edilmesi daha güzel görünmesi amacıyla perde kahkül kullanılır. Yüzün daha orantılı ve dengeli gözükmesine katkı sağlayan bir yöntem olması sebebiyle sıklıkla herkes tarafından tercih edilebilir.

Aynı zamanda profesyonel bir kuaför eşliğinde yüz şekline uygun olarak perde kahkül düzenlenmesi ve buna göre kullanım sağlanması önemlidir. Aynı zamanda yüzün bir tarafının daha uzun bir tarafının daha kısa halde olduğu modellerde bulunur. Dolayısıyla bunlardan birinin tercih edilerek kullanımının sağlanması da önemlidir. Dikkatli bir kesim ile kıvırcık saçlarda ya da dalgalı ve düz saçlarda da uygulanabilen modeller içerisinde yer alır. Eğer sizler de saçlarınızın eşit olmadığını düşünüyorsanız ya da yüzünüze yakışmadığını düşünüyorsanız perde kahkül modelini tercih etmelisiniz. Bu kahkül yüzünüzün daha uzun ya da daha yuvarlak veya daha tatlı bir görünüm elde etmesine katkı sağlayacağı için önemlidir.

Curtain Bangs Dalgalı Saçta Nasıl Kullanılır?

Katlı perçem olarak da adını duyurmuş olan ve kabarık, elektriklenen ve şekil almayan saçlarda kullanılabilen Curtain Bangs kesimi özellikle katlı bir şekilde kullanıldığında daha etkili bir görünüme sebep olur. Bu anlamda kesilecek olan bu modelin gür saçtan seyrek saça herkeste kullanım sağlanabileceği bilinerek hareket edilmesi de önemlidir.  Özellikle Curtain bangs katlı perde kahkül kullanılarak saçta hacmin artırılması mümkün hale gelecektir bu işlemlerin yanı sıra kaç şekillerinin de ortaya çıkarılmasında etkili bir yöntemdir. Dalgalı saçta bombeli bir görünümün elde edilmesini destekleyen bir model olması sebebiyle tercih edilir.