Gelin Makyajı (Make-up)

gelin makyajı

İrem Özkan yurtiçinde aldığı eğitimlerle 2003 yılında meslek hayatına YKM’de marka uzmanı olarak başlamıştır. Ardından kısa bir süre Tekin Acar’da çalıştıktan sonra Ünsal Özkan ile birlikte çalışmaya başlamıştır. Günümüzde de Ünsal Özkan Kuaför ve Güzellik Merkezinde profesyonel make-up olarak çalışmaktadır.

Gelin Makyajı

Gelin makyajı gelinlerin özel günlerinde kendilerini daha mutlu hissedebilmeleri için yaptıkları  bir model olarak sıralanan bilmektedir. Genellikle kuaförlerde yapılan bu makyajlar için birçok farklı malzeme kullanılır. Günümüzde trend olan modeller arasında genellikle doğallıktan yana olan kısımlar yer alır. Bununla birlikte düzenli ve derli toplu bir görünüm içinde makyaj oldukça önemlidir. Makyajlarda doğal malzemelerin kullanılması ve özellikle özen gösterilmesi önemlidir. Bunun yanı sıra gelinliğe uygun modellerin tercih edilmesi gerekir. Seçilecek makyaj ürünlerinin gün boyu rahat bir şekilde kalacak olması da önemsenmelidir.

Gün boyu rahat bir şekilde kullanım oldukça önemlidir. Çünkü hareketli bir gün geçirileceği inden dolayı düğün gününde herhangi bir sorun olmamasının sağlanması gerekir. Dikkatli bir makyaj uygulaması ve sabitleme işlemlerinin ardından sorumsuz günün atlatılması sağlanır. Özellikle makyajın yapılabilmesi için farklı hususların dikkat edilmesi gerekir. Bununla birlikte ürünlerin kullanımında özel makyaj malzemelerinin kullanılması ve kişiye özel uygulama yapılması gerekir. Çünkü alerjik özellik taşıyan makyaj malzemelerinin seçimi hassastır. Bununla birlikte gelin istekleri de ön planda olmalıdır. Sonuç olarak gelin makyajı modelleri içerisinden tercihler yapılırken gelinin istediği tarzda süslemelerin yapılması ve özen gösterilmesi oldukça önemlidir. Eğer evde  makyaj yapılması planlanmış ise gereken tüm detayları öğrenebilmek için de araştırma yapmalı ve buna göre makyajı tamamlanması sağlamalıdır.

Kişisel bakım ürünlerinin hoş bir şekilde kullanılması sonrasında özellikle yüzdeki güzel noktaların ön plana çıkarılmasının yanı sıra gelinliğe uygun tasarımların yapılması da önemlidir. yüz tiplerinin belirlenmesi ve bunlara uygun olarak makyaj tekniklerinin benimsenmesi önemli noktalar arasında yer alır.

Gelin Makyajı Nedir?

Herkesin düğün için farklı hayalleri vardır. Özellikle gelinlerin muhteşem bir görünüme sahip olma istekleri bulunur. Bunun için gelinliğin ve saçın yanı sıra makyajın da dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Bu nedenle gelin makyajı yapımı oldukça hassas ve uzun süren bir süreci içinde barındırır. Bu süreç tamamlandıktan sonra etkili bir görünümün elde edilmesi mümkündür. yüz tipinin belirlenmesi ve buna göre şeklin uygunluğunun belirlenip makyaj malzemelerinin düzenlenmesi gerekir. Gölgelendirmelerin veya aydınlatmaların doğru bir şekilde ve profesyonel düğün makyajları yapan bir kuaförde yaptırılması oldukça gereklidir. Çünkü kusursuz bir makyaj uygulaması için profesyonel makyaj tekniklerinin kullanılması önemlidir.

Profesyonel düğün makyajlarında özellikle cilt tonunun ve cilt yapısının belirlenmesinin ardından buna uygun kozmetik ürünlerinin seçilmesi sağlanır. Çünkü özellikle bugünde alerji olmak en son istenecek şeyler arasındadır. Dolayısıyla dikkatli bir teknik ve profesyonel malzemeleriyle mükemmel sonuç elde edilmesi mümkündür. Alanında uzman ekiplerle çalışmak da uygun modeller konusunda tercihlerin yapılmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra gelin adaylarının istediği tarzda gelin makyajı yaptırmaları için profesyonel ekipler büyük önem arz eder. Kalıcı bir makyaj, farklı gölgelendirme teknikleri, cildin parlaklığını gösterecek allık uygulamaları, takma kirpik ve rimeller  ve son olarak kaş şekillendirilip  ruj uygulamalarının yapılması şeklinde bir sıralama mümkündür. Makyajın her adımın da özenli olunması da gelinin beğendiği tarzda bir görünümü elde edilmesi konusunda önemlidir.

Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

Gelin makyajı nasıl yapılır ya da gelin makyajını evde yapabilir miyim gibi konular özellikle gelin adaylarının akıllarını karıştırır. Bu konuda tercih edilecek kozmetik ürünlerinden seçilecek makyajın türüne göre farklı kullanımlar uygulanması mümkün hale gelmiştir. Bu konuda özellikle düğün gününden önce belirlemelerini yapılması önemlidir. Çünkü eğer istenilen renkleri ve deneyimlediğiniz ürünleri daha önceden seçerseniz ve belirlerseniz makyajla da kusursuzluğu ortaya çıkarabilirsiniz. Fakat eğer profesyonel bir ekip ile çalışmayı hedeflemiş iseniz bu konuda herhangi bir problem yaşamanız mümkün değildir. Çünkü zaten ekip size istediğiniz modeli verecektir.

Gelin makyajının yapım aşaması özellikle çeşitli konulara dikkat etmekle birlikte daha mükemmel hale getirilir. Bu konuda yüz şekli veya ten rengi gibi çeşitli özelliklere önem gösterilmesi gerekir. Düğün gününün gelip çattığı andan itibaren makyajın özenli bir şekilde yapılması gerekir. Kusursuz bir görünüm elde edilmesi ve istenilen renklere bir an önce kavuşulması da oldukça değerlidir. Eğer evde makyaj yapılması hedeflenmiş ise daha önceden kullanılmış ve cilde alerji yapmayan makyaj malzemelerinin tercih edilmesi gerekir. Çünkü bu malzemeler tercih edildiğinde makyajın daha hoş ve doğal bir görünüm haline gelmesi önemlidir. Ayrıca gece düğünü, kır düğünü ya da gündüz yapılacak bir organizasyon içerisinde bulunmasıyla birlikte de makyajın türü de değişiklik gösterir.

Yüz Şekline Göre Gelin Makyajları

Makyaj düğünlerin olmazsa olmaz olduğundan dolayı bu konuda özellikle gelinlerin tedirgin olması mümkündür. Farklı yüz tipleri olması ve yüzün doğru konumlandırılması gerektiği düğün gününde yakışacak film makyajı modeli bulmakta oldukça önemlidir. Özellikle makyajı yapılırken gelinin başa tam karşıya bakacak şekilde olmalı ve ışığı tam karşıdan almalıdır. Böylece gölgelendirme işlemlerini doğru şekilde yapılabilir. Farklı yüz tipleri bulunduğu için bunlara göre makyajlarda bulunur bunlara bakılması gerekirse:

  • Oval yüzler için gelin makyajı: oval yüzler genellikle çoğu  makyajı kabul eder ve yakışır. Bununla birlikte yüz hatları uyumlu olduğundan dolayı bronzer gibi uygulamalara yer vermek mümkündür. Ayrıca aydınlatıcı kullanmak, kaşların ve elmacık  kemiklerinin  belirginleştirilmesi gibi konularda oldukça önemlidir. Düğün gününde sorun yaşamamak için bu yüz modeline sahip olan kişilerin tercihlerinde dikkatli olunması gerekir.
  • Yuvarlak yüzler için gelin makyajı: yuvarlak yüz şekline sahip olan kişileri genellikle oval şekli dönüştürmek gerekir. Ya da bu modeli daha uzun veya daha yuvarlak göstermekte mümkündür. Çene ve alın kenarlarından gölgeler indirilmesi hoş bir görünüm için önemlidir. Bununla birlikte elmacık kemiklerinin de şakaklara doğru uygulama yapılarak belirgin hale getirilmesi  mümkündür.
  • Kare yüzler için gelin makyajı: Kare yüz şeklinde özellikle alın ve çene kısmında biraz daraltmak önemlidir. Bu yüz şeklinde yüzün dış köşelerini gölgelendirmek gerekir. Özellikle alın kenarlarının ve çene köşelerinin doğal kontör yapılarak belirginleştirilmesi ve yüzün daha uzun görünüme sahip hale getirilmesi gerekir.
  • Üçgen yüzler için gelin makyajı: genellikle üçgen yüz tipine sahip olan kişilerin almanın daha geniş ve çenesinin daha dar olduğu görülür. Çoğu kişi bu görünümden hoşlanmaz fakat makyajla bu görünümde dengelenebilir. Dengeleme yapılabilmesi için kontör uygulamasının alın kısmında daha yoğun bir şekilde uygulanması gerekir. Alın köşelerinin ve şakaların belirgin hale getirilmesi sonrasında daha hoş bir görünüm elde edilmesi mümkün ve orantı sağlanması önemlidir. Daha hoş bir görünüm elde edilmesi mümkün ve orantı sağlanması önemlidir.

Bu şekilde yüz tipine göre bir belirleme yapılıp uygun makyaj şeklinin seçilmesi gerekir. Bunun temel sebebi özellikle seçilecek makyaj şeklinin gelinin yüzüne uygun olmaması sonrasında olumsuz şekilde sonlandırılması zaman mümkün hale gelmesidir.

Ten Rengine Göre Gelin Makyaj Önerileri

Gelin makyajlarında özellikle ten  rengi ve göz rengi gibi konuların önemsenmesi gerekir. Sadece gelin makyajlarında değil bu konu tüm makyajlarda dikkat edilmesi gereken bir kural haline gelmiştir. Göz rengi ve ten rengi dikkat edildiğinde daha hoş bir görünümün elde edilmesi mümkündür. Çünkü özellikle ten ve göz rengine uyum sağlayan tonların belirlenmesi sonrasında profesyonel makyaj sahip olmak mümkündür. Bunun için de makyajın kişiselleştirilmesi gerekir. yüz tipinin bilinmesi, göz şeklinin, göz renginin, ten rengi  gibi detayların atlanmaması önemli noktalar arasında yer alır.

Örneğin mavi göze sahip birinin bej ve toprak tonlarında makyaj yapması gözü daha iri gösterecektir. Aynı zamanda gözlerle bütünlük oluşturacak şekilde gri makyajların yapılması daha etkileyicilik açısından önem arz eder. Öne çıkarmak için kirpik diplerine kahve tonlarında ışıltılı far uygulaması yapılabilir.

Yeşil göz rengine makyaj yaparken ise daha metalik renkler yerine kırmızı, pembe tarzında renkleri toprak tonlarıyla birleştirmek gerekir. Özellikle bu konuda gözleri donuk ulaştırmak yerine daha hoş görünecek soft ve doğal tonların tercih edilmesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda siyah bir göz kalemi kullanmak da aynı şekilde göz rengine bozacağından dolayı tercih edilmemelidir.

Kahverengi göz rengine sahip olan kişiler için özellikle kahve tonlarının kullanılması daha hoş bir görünüm için önemlidir. Bununla birlikte kahverengi göze sahip olan kişiler gözlerini ön plana çıkarmak için sıcak tonları tercih etmelidir. Bunun için özellikle sedefli ve parıltılı simli gelin makyajının tercih edilmesi gerekir.

Göz renginin ve yüz tipinin yanı sıra ten rengine göre yapılacak makyajlarda ise özellikle beyaz ten renginde dikkatli olmak önemlidir. Çünkü genellikle beyaz ten renginde olan kişiler uygulamaları hemen belli ederler. Bu nedenle daha çok şeftali, bal ya da pembe tonların kullanılması gerekir.

Buğday ten renginde ise bronz ve altın renklerin kullanılması ağır bir görünüm yerine daha hafif uygulamayla belirgin hale getirilir. Genellikle öneriler buğday ten için daha soft ve sanki  makyaj yapılmamış gibi görünümün elde edileceği modellerdir.

Esmer gelin makyajlarında ise kiremit renkleri gibi pembe tonları, Dumanlı göz makyajları tercihinde bulunmak mümkündür. Aynı zamanda göz makyajına uygun şekilde seçilen  dudak makyajı da önemli noktalar arasında yer alır.

Makyajların bu şekilde tercih edilmesi sonrasında uygun modellerin tercih edilmesiyle birlikte güzel bir görünüm elde edilmesi mümkündür. Tercih edilecek modelin gelinlikle ve gidilecek ortamla da uygunluğunun belirlenmesi oldukça önemlidir.

Gelin Makyaj Fiyatları Nelerdir?

Gelin makyajı fiyatları özellikle gelin makyajı Ankara çevresinde yaptırmak isteyen kişiler için farklılık gösterir. Bu fiyatlar özellikle kişilerin tercihine göre de değişiklik gösterir .Farklı kuaförlerin tercih edilmesine göre de fiyat değişiklikleri mümkündür.