Ombre Nedir? Ombre Nasıl Yapılır?

Çok eski yıllardan beri ilgi gören saç modelleri arasında yer alan ombre saç modelleri, günümüzde de saç trendleri arasında yer alır. Öncelikli olarak 2007 yılında çıkmış olan bu model, saç trendleri içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Saçında radikal değişimler yapmaya karar vermiş kişiler için uygun modeller arasında yer alır. Özellikle saçlarında güneş tonlarını seven birçok kişinin tercih edeceği modeller arasında yer alır. Doğal ve ışıltılı bir görünümün elde edilmesi konusunda etkili bir yöntemdir. Ombre renkleri genel olarak kullanıcıların beğendikleri tarzdadır. Bundan dolayı beğeniyle karşılanır. Ayrıca her yüz şekline uyumlu bir saç modeli olmasından dolayı tercih edilir. Bu teknik sayesinde doğal bir geçiş sağlanması mümkün hale gelir. Bu sayede saçta yapay bir tonlamanın yanı sıra doğal bir tonlama elde edilmiş olur.

Saçlarında farklı bir görünüm elde etmek isteyenlerin kesin tercihleri arasında yer alan bu modellerin tercih edilmesi ve kullanılması oldukça önemli olmuştur. Geçişlerin elde edilmesi ve saçlarda farklılığın sağlanmasında etkili bir yöntemdir. Özellikle kadın dergilerinde sıklıkla yer alan bir model olması, kuaför camlarında boy gösteren bir tür olması ve kadınların da en çok beğendikleri modeller olması sebebiyle beğeniyle karşılanır. Özel bir işçiliğin gerekli olduğu bu model, farklı tarzda bir uygulama ile gerçekleştirilir. Her sezonda trend bir boyama şekli olan ve saç diplerinin yıpranmasını engelleyerek uçlarında uygulanan bir yöntemdir. Düzgün yapıldığı müddetçe harika sonuçların elde edilmesi mümkündür.

Ombre Nedir?

Ombre ne demek sorusu sıklıkla sorulur. Saç diplerinin uçlarına göre daha koyu olduğu bir renktir. Bu yöntemle birlikte 2021 yılından bu yana herkesin saçlarının farklı şekilde renklendirilmesi mümkündür.Genellikle şakaklardan itibaren renklerin yavaş yavaş açılması ile birlikte boyanan bu saç modelinde kullanıcıların uzun ömürlü olarak kullanımı sağlanır. Bu şekilde gölge olarak uygulamaların yapılması önemlidir. Bu yöntemi yalnızca kuaförde değil evde de uygulamak mümkündür. Doğal geçiş kazandırmak ve saçların etkili bir görünüme sahip olmasının sağlanması konusunda dikkatli bir şekilde işlemlerin yapılması oldukça önemli olmuş ve etkili sonuç almak isteyenler tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntem olmuştur.

Son yıllarda farklı saç modellerinin ortaya çıkması ile birlikte güzellik için sıklıkla tercih edilen sarı ombre, sarı renginin asaletini seven kişiler tarafından uygulanan bir yöntemdir. Sarı, kahverengi, kızıl.. Hangi renk tercih edilirse edilsin doğal ve uygun bir görünüm elde edilebilmesi için uyumlu renk tonlarının tercih edilmesi gerekir. Diğer yöntemlerin yanı sıra bu yöntemde doğal geçişler ön plandadır. Saç modelinin olmazsa olmazı bu doğal geçişlerdir. Degrade bir ton geçişi uygulanarak beğenilen bir görünümün elde edilmesi bu yöntemde mümkündür. Dolayısıyla daha ışıltılı, canlı ve modern görünümün elde edilmesi sağlanır.

Ombre Nasıl Yapılır?

Ombre saç modelleri , genellikle tüm kadınların tercih ettiği bir modeldir. Bu işlem gerek evde gerekse de kuaförde uygulanabilir. Fakat kuaförlerin tercih edilmesi daha etkili bir görünümün elde edilebilmesi için önemlidir. Ombre yapımı esnasında saçların tonlamalarına dikkat edilir. Özellikle hafif ton geçişlerinin elde edilebilmesi amacıyla dikkatli olunması önemlidir.

Tonlama renkleri seçildikten sonra yapılan çalışmalarda başarı elde edilmesi de oldukça kolaydır. Özellikle deneyimli kişilerin bu işlemleri yapması daha etkili bir görünüm elde edilmesine destek olur.

Ombre Saç Yapımı

Ombre saç yapımında özellikle saç renginin 2 veya 3 ton açık renk seçilir. Daha sonrasında eldiven boya fırçası ve kabı, alüminyum folyo gibi malzemeleri hazırlamak gerekir. Evde yapılacaksa bu işlem biraz daha zahmetli olsa da yine de yapılabilir. Fakat yine de bunu teknik anlamda da bilen biriyle yapmak gerekir. Saçta ombre yapımı için belirli adımları uygulamak gerekir. Bu adımlar uygulandığında doğru bir görünüm elde edilmesi sağlanır. Özellikle son yıllarda tekrar dan moda olan bu uygulamaların kolaylıkla uygulanabileceği düşünülerek çalışmaların yapılması gerekir. Saçların ton aralığına karar verildikten sonra çalışmaların yapılmasında avantajlıdır. Saçlarını daha ışıltılı canlı ve modern bir görünüme kavuşabilmesi için dikkatli bir uygulama önemlidir. Aynı zamanda uygulamanın yapılacağı esnada ton geçişinin önemsenmesi gerekir. Çünkü esasen ombre geçiş olan bir saç modelidir. Kişilerin kendilerine en uygun olan renkleri seçtikten sonra bu işleme başvurmaları gerekir.

Ombre için belirli adımların izlenmesi gerektiğini söylemiştik.Bu adımların dikkatli bir şekilde izlenmesi sonrasında herhangi bir sorun meydana gelmeksizin tamamlanması mümkündür. İzlenmesi gereken adımlar:

  • Öncelikle boyanın hazırlanıp bir kenarda hazır beklemesi gerekir.
  • Sonrasında saçın ombre yapılması istenen kısmın tarak yardımıyla ayrılması ve taranması gerekir.
  • Saçın boyanacak kısmı yaklaşık olarak 20 santim aşağıda olmalıdır.
  • Taranan saçının üzerine boya uygulandıktan sonra alüminyum folyo ile sararak kapatmak gerekir.
  • Son adım olarak eğer saçlar açık renk ise 25 35 dakika, kapalı renk veya koyu renklisi 35 40 dakika beklemek yeterli olacaktır.

Bu işlemler dikkatli bir şekilde uygulandığı zaman sorunsuz bir saç elde edilmesi mümkün hale gelecektir. Dolayısıyla işlem sırasında acele etmemeli ve özen göstererek uygulama yapmalıdır. Ombre saç renkleri içerisinden kendinize en uygununu seçebilmek için ise ten renginize göre bir seçim sağlamalısınız.

Ombre ve Sombre Farkı Nedir?

Ombre ve sombre farkı için herkesin akıllarında kalan birçok soru vardır. Özellikle saçlarda harika ışıltılar bırakan mı bu etkilerin aynı zamanda boyut kazandırması da mümkündür. Ombre bir tür balyajdır. Yani koyu renklerin atıldığı bir tarz gölge çalışmasıdır. Aynı zamanda güneşte açılmış hissi veren bir görünüm elde etmenize katkı sağlar. Sombre ise daha yumuşak bir ombre demektir. Ombre de kullanılan ton farkları ve birkaç farklı tonun kullanılması sombre çalışmasında tek bir renk kullanılarak yapılmaya söylenir.Özellikle saç renginde ani değişiklikler yapmak isteyen kişilerden değilseniz bu yöntem gizli gölge olarak adlandırıldığı için daha uygun olabilir.

  • Sombre modelinde belirgin farklılıklar oluşmaz.
  • Geçiş yukarıdan başlayarak aşağıya doğru bir iniş sağlar ve daha incedir.
  • Tonlar birbirine çok yakın olduğu için ombre yönteminden ayrılır.
  • Ana renk 2-3 kat ton açılır.
  • Kökten uca ince bir gölge oluşumuna destek verir.

Ombre Kime Yakışır?

Ombre saçına değişiklik hisseden herkesin seçeneği olabilir. Aynı zamanda saçlarına doğal bir ışıltı olmasını isteyen herkesin sevebileceği tarzda bir modeldir. Fakat eğer saçlar çok yıpranmış olsa ve geri dönülmeyen belli başlı zarar verilmişse uygulamak için saçların sağlıklı hale gelmesinin beklenmesi gerekir. Çünkü ombre işleminde de bir boya olduğu için saça zarar verilmesi mümkündür. Bu da olumsuzlukların oluşumuna yardımcı olacağı için dikkatli olmak gerekir. Bunun yanı sıra sağlıklı saçlarda da uygulamak için nemlendirici krem kullanmak gerekir. Ombre kısa saç modelleri içerisinde beğenilen tarzı olanları da bulunur. Çünkü ombre kısa saçlı sever kişilere de yakışan tarzda bir uygulamadır. Özellikle kahverengi saçlarını tercih ettikleri modeller içerisinde yer alan ombre esmerlere uygulandığında güzel bir görüntü oluşturur. Bunun yanı sıra kahverengi ombre denenmesi de oldukça mantıklıdır.